Nakliye Hizmeti

Vinçli taşıma hizmetleri taşımacılık sektöründe oldukça zorlu ve farklı kalibrede müşterileriyle buluşmaktadır. Her nakliye firması vinçli nakliye hizmeti sunmayabilmektedir. Bunun nedeni bu hizmet için araçlara vinçlerin kurulması gerekliliğidir. Vinç makineleri yüklerin kaldırılarak başka yerlere aktarılmasını sağlamaktadır. Gövdeli ve kola sahip olan vinçler yapmış oldukları dikey ve yatay hareketlerle ağır yüklerin yerlerinde değişiklik meydana getirebilmektedir. Vinçlerin kaldırdıkları yük kapasitesi 10 ton ve 60 ton arasında değişiklik göstermektedir. Kol uzunlukları ise 40 metreye kadar çıkabilmektedir. Vinçli taşıma hizmetlerinde vinç makineleri kamyonların üzerinde bulunmaktadır. Böylece oldukça kolay ve hızlı şekilde yer değiştirme özelliğine sahip olmaktadırlar. Vinçli taşıma hizmeti ile ulaşılabilecek bütün noktalara kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

Vinçli nakliye hizmeti iki tür olarak verilmektedir. Bazı vinçler ağır yükleri aktarırken diğerleri yüksek yerlere ulaşmak için kullanılmaktadır. Ağır yükleri taşımak için kullanılan vinçler genellikle yük aktarım merkezlerinde tercih edilmektedir. Limanlar bu bağlamda bulunan ve vinçli taşımacılık hizmetlerinin sıkılıkla yapıldığı yerler arasında bulunmaktadır. Vinçli nakliye taşımacılığında hizmet sunan araç büyüklükleri vincin büyüklüğüne göre değişmektedir. Küçük kamyon sınıfıyla vinçli taşımacılık yapılabilmektedir. Kamyon büyüklüğüne yönelik olarak 60 tona kadar yük taşınması mümkün olmaktadır. Yüksek yerlere ulaşmak amacıyla verilen vinç taşımacılık hizmeti sıklıkla şehir merkezlerinde gerçekleştirilen hizmetlerdir. Yüksek binalar, direklerin en üst noktasına erişim bu vinçler aracılığı ile yapılmaktadır.

Vinçli nakliye taşımacılığında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Fiziksel gücün yetmediği noktalarda taşımacılık farklı bir boyut kazanarak başka aletlerle gerçekleşmektedir. Ağır malzemeleri bir yerden başka bir yere götürmek için vinçler tercih edilmektedir. Bu makineler işlemlerini yatay ve dikey olarak sürekli taşıma şeklinde yürütmektedir. Muhtelif iş kollarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere sürekli devinim içerisinde olan makineler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, iş özelliğine göre doğru vincin tercih edilmesidir. Yapılacak olan işe uygun vincin kullanılması ile verimin artması mümkün olacaktır. Vinçli nakliye taşımacılığında gereksinimin artması ile aylık kiralamalara yönelik taleplerin artması da mümkün olmaktadır.

Vinç taşımacılığında farklı kiralama seçenekleri yer almaktadır. Ne kadar süreli olarak kiralama işleminin yapılacağı tam olarak bilinememektedir. Sektörel bazda vincin ne kadar süreli kiralanması gerektiği belirlenerek hizmet talep edilmesi önemli bir noktadır. Bu tür problemlerin çözümüne yönelik pek çok firma çalışmaktadır. Bu tür sağlayıcı firmalar aracılığıyla hizmet alımı yapılması önerilmektedir. Vinçli nakliye hizmetlerinde kiralanacak olan araçlarda bazı özelliklerin bulunması sonraki aşamada problemlerle karşılaşılmaması için önem arz etmektedir. Bu hususlar;

Kullanılacak olan makinelerin kontrollerinin sağlanması,
Araç bakım ve tamirlerinin yapılması,
Vinçli araçların teknik sorun olmadan çalışması,
Araçların arızalanması durumunda yetkili servislerle iletişime geçilmesi,
Makinelerin iş yükünü taşıyacak durumda olması
Hizmete sunulan vinçlerin modellerinin teknolojik açıdan gelişmelere uydurulabilmesi şeklindedir.
Vinçli nakliye hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Vinçli taşımacılık farklı alanlarda hizmet sunmaktadır. Vinçli nakliye hizmetini sunan firmaların her biri aynı talepleri karşılamasalar dahi genel olarak sundukları hizmetler aynıdır. Bu hizmetler;

Fabrika kurulumu, montajı ve demontajı,
İnşaat sektöründe taşımacılık,
Makine taşımacılığı,
Tersane ve gemi işleri,
Tabela montajı,
Tekne ve Yat taşımacılığı,
Trafo montajı ve demontajı,
Endüstriyel kazan montajları ve demontajları,
Dış cephe hizmetleri,
Direk ve ampul değişimleri,
Tamir bakım ve onarımları,
Tabela, reklam, dizi- film çekim hizmetleri,
Ağır sanayi hizmetleri şeklinde sıralanmaktadır.
Ağır yüklerin taşınmasında tercih edilen vinçli nakliye hizmetleri diğer alanlarda; CNC Tezgahları, Çelik Konstrüksüyon Montajı, Eskavortör- kepçe Montajları, Ağır Pres ve Kazan Sanayi gibi tercih edilmektedir.

Belirtilen taşımacılık hizmetlerini sunan nakliye firmaları standart ölçülerden daha ağır yükleri taşıdıkları için özel olarak üretilmiş makinalardır. Genel olarak bu araçların bazı özellikleri bulunmaktadır. Vinçli nakliye hizmeti sunan araçların genel özellikleri; açılabilir, genişleyebilir, uzayabilir, mukavemetli, fazla askılı olmaları şeklindedir. Taşımacılıkta kullanılan araçların bu tür yükleri taşıması basit ve güvenilir şekilde olacaktır. Firma seçimini gerçekleştirirken talebe yönelik olarak hizmet sunan firmalar belirlenmelidir. Örneğin; bir gemi taşımacılığı ile tabela veya reklam pano çalışmaları aynı makinelerle yapılmamaktadır. Beklenen hizmete yönelik olarak firmalar doğru makineleri önermektedir.